Sterilizace ve stomatologii

Stomatologická ordinace je - stejně jako ordinace všech jiných specifických zdravotních odvětví - velmi náročná na udržení celkové čistoty a z toho plynoucí bezinfekčnosti a sterility. Stomatologická ordinace pak možná o to více, že většina pomůcek, prostředků, nástrojů je používána v dutině ústní, která je pak jakousi pomyslnou bránou do těla pacienta pro možný vstup bakterií, mikroorganismů a nečistot, které by mohly vést ke vzniku a rozšíření infekce. Proto je kladen velký důraz na sterilizaci těchto materiálů.

Sterilizace je opatření, které ničí všechny mikroorganismy. Sterilizace se dělí podle provedení na radiační, horkovzdušnou a parní. Ve stomatologických ordinacích jsou běžně používány metody horkovzdušné a parní sterilizace, radiační nikoli.

Horkovzdušná sterilizace se provádí v horkovzdušných sterilizátorech při teplotách 160-180 °C. Tato metoda je vhodná pro kovové nástroje, sklo a porcelán, má ale nevýhodu, že se ostré nástroje při časté sterilizaci otupí.

BMT - Stericell


Horkovzdušné sterilizátory STERICELL brněnského výrobce BMT jsou vhodné pro dokonalý, rychlý a přesný proces sušení, ohřevu a sterilizace ve zdravotnictví. Sterilizačního účinku je dosahováno působením suchého horkého nuceně proudícího vzduchu, při stanovené teplotě a délce sterilizační expozice. Horkovzdušné sterilizátory STERICELL jsou dostupné ve velikostech s vnitřním objemem: 22, 55, 111, 222 a 404 litrů.

 

Specifikace ke stažení zde.

Pro více informací kontaktujte, prosím, našeho technika - p. Karel Hřešil, tel.: +420 603 747 318

  

Parní sterilizace se provádí párou v přístroji pod tlakem (v autoklávu), kde se sterilizují všechny materiály, které snesou teplotu do 140 °C, jako např. kovové nástroje, obvazový materiál, sklo, porcelán, lněné a bavlněné textilie.

MELAG - Vacuklav


Firma MELAG se jako rodinný podnik s padesátiletou tradicí stala předním světovým producentem zařízení pro sterilizaci. MELAG je značkou špičkové úrovně kvality, spolehlivosti a inovačních trendů společně s nejvyšším stupněm bezpečnosti. Desetiletí zkušeností, moderní technologie výroby s počítačovou podporou, použití vysoce kvalitních materiálů a zkušený a spolehlivý tým zaměstnanců - to vše je charakteristické pro výrobky MELAG vyráběné výhradně v Německu.

 

Steam Sterilizer Product Highlights: Vacuklav 41 B+ and 43 B+ Evolution | MELAG

Pro více informací kontaktujte, prosím, našeho technika - p. Karel Hřešil, tel.: +420 603 747 318

  

Testování sterilizace:

Pouze správně fungující sterilizátor Vám zajistí, že sterilizovaný materiál bude po sterilizaci opravdu sterilní! Sterilizace je neopakovatelný proces, a proto je potřeba testovat každou sterilizaci! Pokud nebudete toto pravidlo dodržovat, nemůžete odhalit ani případnou nesterilní dávku materiálu a v případě použití takového materiálu můžete pacientovi způsobit vážné poškození na zdraví nebo dokonce i jeho SMRT! Proto je testování sterilizátoru velice důležité a je jediným způsobem, jak si ověříte, že Váš sterilizátor funguje správně.
Provádění testů sterilizace vyžadováno vyhláškou Ministerstva zdravotnictví ČR 306/2012 Sb. §8. Znění vyhlášky naleznete ZDE.

Při všech metodách sterilizace je povinnost dokumentovat její průběh ve sterilizačních denících, včetně uvádění hodnot základních faktorů podmiňujících sterilizační proces - datum, teplota, druh materiálu, podpis pracovníka a chemický test. Nejméně jednou za rok je nutné provést biologický test účinnosti sterilizačního procesu. Pro horkovzdušnou sterilizaci platí stejná pravidla, jako pro parní, tzn. každý jednotkový obal (sáček, kazeta nebo kontejner) musí být označen testem 1. třídy. Tyto testy pouze sledují, zda proběhla sterilizace. V praxi slouží pouze k rozlišení sterilizovaného a nesterilizovaného materiálu.
Tyto testy NEPROKAZUJÍ účinnou sterilizaci!
U sáčků a rolí je většinou součástí obalu (je natištěn), u kazet a kontejnerů se využívají zasunovací nebo samolepicí štítky.
Do každé vsázky pak přikládáme test 4. - 6. třídy (dříve označováno jako třída D), který slouží ke kontrole účinnosti sterilizace dle vyhlášky č. 195/2005 Sb. Tento test se ukládá do obalu (sáček, kazeta, kontejner) společně se sterilizovaným materiálem tak, aby byl vystaven identickým podmínkám.

Testy pro horkovzdušnou sterilizaci

Samolepící štítky


obj. kód: BMT00CHT
popis: Samolepící indikátorové štítky procesové, tř. 1, balení - 200ks

 

Lepící páska


obj. kód: LP890102
popis: Lepící páska s idikátorem HS procesové, tř. 1, balení - 1 role (50m)

 

Chemické testy


obj. kód: UNI 066
popis: Chemické testy multiparametrové, tř. 4, balení - 200ks

 

Chemické testy


obj. kód: MED 7303
popis: Chemické testy multiparametrové (trubičky), tř. 6, balení - 100ks

 

Testy pro parní sterilizaci

Lepící pásky


obj. kód: LP1084
popis: Lepící páska 19mm s idikátorem PS procesové, tř. 1, balení - 1 role (50m)
obj. kód: LP1093
popis: Lepící páska 25mm s idikátorem PS procesové, tř. 1, balení - 1 role (50m)

 

Indikátorové proužky


obj. kód: UNI 2567
popis: Chemické testy multiparametrové, tř. 4, balení - 500ks

 

HELIX test

 

 


BOWIE-DICK test

 

V případě dotazů, či nejasností kontaktujte našeho specialistu - p. Karla Hřešila, tel.: +420 603 747 318